WYSZUKIWARKA
Na czym polega chiptuning ?

Dowiedz się czym jest chiptuning oraz jaki wzrost mocy silnika mozesz osignąć tuningując swój samochód w UPsolute.pl. Znajdziesz tutaj informacje na temat samego chip tuningu - jego możliwości i zalety.


 Co to jest chiptuning?
Wszystkie nowoczesne samochody kontrolowane są przez komputer nazywany "Engine Control Unit" w skrócie ECU. Jednostka odpowiada za parametry pracy silnika w każdych warunkach prędkości i obciążenia. Parametry pracy zapisane są w postaci tabeli i są umieszczone w pamięci ECU. Chiptuning optymalizuje parametry zawarte w tej tabeli w celu zwiększenia elastyczności i efektywności w całym zakresie obrotowym silnika. Jako rezultat otrzymujemy wzrost mocy od 8% do 15% dla samochodów benzynowych bez turba oraz 30% dla samochodów turbo i TD. Średnie zużycie paliwa w cyklach mieszanych (trasa i miasto) jest zazwyczaj mniejsze.

 Dlaczego chiptuning nie jest przeprowadzany bezpośrednio w fabryce ?
Program sterujący pracą silnika jest umieszczony w układzie scalonym EPROM i pierwotnie nie jest przygotowany do wymiany. Fabryka, która dostarcza samochody do wielu odbiorców na całym świecie musi brać pod uwagę liczne aspekty przyszłej eksploatacji samochodu. Niektóre z nich to: jakość paliwa na danym rynku, częstotliwość przeglądów, normy dotyczące czystości spalin, zwiększenie składki ubezpieczeniowej w związku z dużą mocą samochodu, ograniczenie dynamiki samochodu dla uzyskania małego zużycia paliwa w cyklach miejskich.

 Jakich zmian należy się spodziewać po przeprowadzeniu chiptuningu?
  • wzrost mocy od 8% i około 15% wzrost momentu obrotowego dla samochodów benzynowych
  • wzrost mocy i momentu obrotowego o 20-30% dla samochodów turbo benzynowych
  • wzrost mocy i momentu obrotowego o 20-30% dla samochodów turbo diesel
Przykładowe zmiany po zastosowaniu chiptuningu. Wybierz markę i model samochodu z tabeli pojazdów i porównaj z oryginalnymi programami producentów samochodów.

 Pamiętaj
  • Chiptuning nie wpływa na trwałość silnika przy zachowaniu terminów wymian materiałów eksploatacyjnych
  • Chiptuning nie zwiększa zużycia paliwa
  • Chiptuning zwiększa moc samochodu, ale głównie poprawia moment obrotowy i optymalizuje zasilanie silnika przy założeniu stosowania właściwego paliwa
  • Chiptuning pozwala na nadanie indywidualnego charakteru pracy samochodu w seryjnym samochodzie
W Niemczech po rejestracji samochodu (i opłaceniu składki ubezpieczeniowej od niższej mocy) jest chiptuningowanych 70% samochodów posiadających turbinę i 25% samochodów bez turbiny. Dane zaczerpnięte z firmy Wetterauer - największej niemieckiej firmy chiptuning'owej.